Analytical Balances
Highly precise laboratory balances for measuring mass, typically designed with an enclosed measuring pan to avoid the influence of dust and air currents; may include vibration resistance, data transfer, automation, and capacity range options.
Analytical balances are a category of scientific scales or laboratory balances used for exacting weighing applications of small amounts of material in the laboratory, in educational environments, in the wider industrial workplace, or any environment requiring fast and accurate weighing performance. A wide range of models are available with defined weighing ranges, readabilities, accuracies, and repeatability.
Depending on the model, analytical balances are typically designed with weighing capacities from 1 mg up to 200 g, with readabilities between 0.1 mg to 0.01 mg or better. Micro-analytical balances are used for weighing much smaller amounts of material, from 0.1 mg upwards.
Analytical balances are often used in combination with sample containers such as weighing papers, dedicated spatulas for sample handling and transfer, and calibration weight sets.
Analytical Balance Features
• Integral data and method storage, with USB and RS232 connectivity for communication and data download
• Clear backlit displays and simple touchscreen user interfaces for uncomplicated operation
• Draught-shields to protect the measuring pan from air currents, with sliding tops and doors
• Level adjustment indicators and overload/underload indicators
• Selectable weighing modes and units of measurement
• Internal or external calibration and auto-tare functionality
How Are Analytical Balances Used?
• Routine weighing of chemicals or other samples
• Dynamic weighing of unstable specimens such as liquids, small animals, or insects
• Counting of parts, tablets, or other small items and components
• Percentage weighing for rapid, more efficient formulations, especially useful in chemical and pharmaceutical applications
• Density determinations
- (23)
- (13)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (20)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (137)
- (4)
- (2)
- (1)
- (15)
- (28)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (14)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (58)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (68)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (11)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (22)
- (3)
- (23)
- (80)
- (97)
- (13)
- (17)
- (3)
- (1)
- (5)
- (58)
- (107)
- (22)
- (12)
- (47)
Filtered Search Results
MOUSER ELECTRONICS
NC3924227 PANEL MOUNT INDICATOR HOUSINGS
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Adam Equipment EAB 314e - Equinox Analytical and Semi-Micro Balances - Capacity: 310g, Readability: 0.0001g
Equinox analytical balances deliver remarkable precision to labs that perform highly detailed testing. The equinox is ideal for research and quality assurance facilities; science education; precision counting; and production and manufacturing applications needing exceptionally precise results. Eight analytical models offer capacities from 120G to 510G and 0.1mg readability. A color touch screen display provides intuitive operation, with icon-driven menus and readily accessible applications and functions. The five-inch screen is generously sized, offering 800 x 480 pixel resolution for excellent visibility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Alkali Scientific Analytical Balance W3101A-220
Analytical Balance W3101A-220 series Dx internal calibration Graphical Display 220gx0 0001g is robust workhorse instruments that utilize Electromagnetic Force Restoration (EFR) technology EFR is the gold standard for fast and reliable sub milligram mass determinations The waterproof and wear resistant front panel has been designed to hold up to spills and years of constant use A brightly lit dot matrix graphical display clearly shows weighing results and also enables an intuitive menu system thats easy to work with Useful features such as dynamic animal weighing piece counting percentage weighing and more are quickly accessible The front feet of the Dx balances are adjustable for proper leveling of the on a stable surface and a leveling bubble behind the weighing chamber confirms proper installation A Quik-Calcalibration system helps ensure that the balance is always calibrated and ready for use Simply press the CAL button to perform an automatic calibration using the internal
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC
5000527749 9.13X14X1.38 W/3 DIV STOWAWAY
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
PORTA GAS 116L AMMONIA 50PPM AIR BALANCE
NC3369861 116L AMMONIA 50PPM AIR BALANCE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MOUSER ELECTRONICS HEADERS WIRE HOUSINGS
NC3136288 HEADERS WIRE HOUSINGS
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Adam Equipment EAB 224e - Equinox Analytical and Semi-Micro Balances - Capacity: 220g, Readability: 0.0001g
Equinox analytical balances deliver remarkable precision to labs that perform highly detailed testing. The equinox is ideal for research and quality assurance facilities; science education; precision counting; and production and manufacturing applications needing exceptionally precise results. Eight analytical models offer capacities from 120G to 510G and 0.1mg readability. A color touch screen display provides intuitive operation, with icon-driven menus and readily accessible applications and functions. The five-inch screen is generously sized, offering 800 x 480 pixel resolution for excellent visibility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Research Products International Corp Adventurer Analytical Balance, AX224
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Striking the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities, the OHAUS Adventurer incorporates all of the applications necessary for routine weighing and measurement activities. With a color touchscreen, GLP/GMP compliance capabilities, two USB ports, and much more, Adventurer is the most complete balance in its class.
Unit is not returnable without original packaging box and material. There are no exceptions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
PIPETTE MASTER LLC REPAIR ANALYTICAL BALANCE
NC3338819 REPAIR ANALYTICAL BALANCE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
GRAINGER INC BALANCE SCALE DIGITAL 66 LB.
502779308 BALANCE SCALE DIGITAL 66 LB.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
A&D ENGINEERING INC PRECISION BALANCE 2200GX001G
NC2747058 PRECISION BALANCE 2200GX001G
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
GRAINGER INC BALANCE SCALE DIGITAL 130 LB.
502779789 BALANCE SCALE DIGITAL 130 LB.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
OHAUS™ Explorer™ Series Analytical Balances
Faster weighing with improved repeatability and vibration filtering. OHAUS Explorer Series Analytical Balances deliver accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput, with a stabilization time up to 50% faster that earlier models.
| Width (English) | 9.1 in. |
|---|---|
| Width (Metric) | 23 cm |
| Includes | Switching AC adapter with multiple plug head type |
| Display Type | Color Graphic |
| Width (Metric) Pan | 9 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS-232, USB, Optional Ethernet or 2nd RS232 |
| Amperage | 0.6 A |
| Certifications/Compliance | CE, FCC, Industry Canada, cULus, CCSAUS, NRTL, C T |
| Weight (Metric) | 6.9 kg |
| Height (English) | 3.9 in. |
| Height (Metric) | 9.8 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Depth (English) | 15.5 in. |
| Warranty | 2 Years |
| Readability | 0.0001 g |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Repeatability | <±0.0001 g |
| Type | Analytical Balance |
| Leveling | Front-mounted level bubble with illumination/quadr |
| Depth (Metric) | 39.3 cm |
| Linearity | <±0.0002 g |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Weight (English) | 15.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
METTLER TOLEDO™ Excellence XSR Analytical Balance
Excellence XSR Analytical Balances feature the SmartGrid hanging weigh pan with ErgoClip one step dosing to reduce sample loss and contamination. Highly accurate weigh cell located at the back end minimizes heat transfer and creates a stable weighing environment for highly accurate results.
| Includes | Balance, power cable, user manual, production certificate, declaration of conformity, ErgoClip basket, SmartPrep (2), tweezers, spatula (2), brush |
|---|---|
| Height (Metric) | 46 cm |
| Electrical Requirements | 110/230 V 50/60 Hz |
| Width (English) | 14.6 in. |
| Length (Metric) | 53 cm |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | USB, LAN, PS/2, RS232 compatible |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Certifications/Compliance | GLP, ISO 9001, UL, CSA |
| Width (Metric) | 37 cm |
| Height (English) | 18.1 in. |
| Width (English) | 8.6 in. |
|---|---|
| Wattage | 2 w |
| Width (Metric) | 21.8 cm |
| Height (English) Chamber | 8.2 in. |
| Includes | Universal power adapter, USB data cable, in-use co |
| Format | Carat, grain, milligram, pound, ounce, pennyweight |
| Display Type | Color Graphic |
| Width (Metric) Pan | 12 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Mini USB |
| Amperage | 0.2 A |
| Certifications/Compliance | GLP, GMP |
| Weight (Metric) | 5.1 kg |
| Height (English) | 12.6 in. |
| Height (Metric) | 32 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Depth (English) | 14.1 in. |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Diamond, Die-cast Metal, Stainless Steel |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Manual |
| Depth (Metric) | 36 cm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Weight (English) | 11.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| Height (Metric) Chamber | 20.9 cm |